Avatar

שלום אורח, באפשרותך להירשם או להתחבר

sp_LogInOut התחברות sp_Registration הרשמה

הרשמה | איבדת את הסיסמה?
חיפוש מתקדם

— באיזה פורומים —
— Match —

— אפשרויות פורום —

יש להקליד מילת חיפוש באורך של 3 עד 84 אותיות.

sp_Feed עדכוני RSS לשרשור sp_TopicIcon
כלל הניגודיות בין הכוכבים
Avatar
sphinx
Member
Members
19/4/19 - 13:23
חבר מאז: 31/3/14
תגובות בפורום: 298
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

צדקת כמעט בהכול מלבד בניגוד של מרקורי ופלוטו. אין בניהם שום הקבלה. שים לב שכל הכוכבים הניגודיים סמוכים זה לזה ושייכים לאותה הקבוצה. שמש וירח - שני המאורות. נוגה ומאדים - שני כוכבים אישיים הסמוכים לכדור הארץ - אחד פנימי לו ואחד חיצוני לו. צדק ושבתאי - שני המורים, סמוכים זה לזה. אורנוס ונפטון - שני כוכבים דוריים שסמוכים זה לזה. כך גם במשמעותם - שמש - רצון, מודעות, אבא מול הירח - צרכים, תגובות, אמא. נוגה - משיכה, העדפה, בחירה, נשיות מול מאדים - דחיפה, פעולה, לקיחה, גבריות. צדק - הרחבה, גדילה, אפשרויות, מול שבתאי - צמצום, גיבוש, מבחן. אורנוס - הפרדה, ידיעה, יוצא הדופן, מול נפטון - מיזוג, הבנה, קול המון כקול שדי. מרקורי ופלוטו לא נמצאים באותה הקבוצה. מרקורי כוכב אישי ופלוטו דורי. גם במשמעות - מרקורי שכלתני, אנליטי, תקשורתי. פלוטו רגשי, כוחני, מתקיים בתהומות, מוליד ומחריב. אין פה ניגוד כי אין פה קשר.

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
20/4/19 - 16:09
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

ספינקס,

לגבי רהב ואורון ונגה וצדק ומאדים וכוכב חמה - מאד עצוב לי שאתם חוזרים ומתעקשים על העברותים האלו. 

כמו בני אדם, גם הכוכבים אינם אוהבים שמשנים את השם המקורי שניתן להם כשהתגלו, וכמו בני אדם, זה מעוות את המהות המקורית שלהם. כשאתה משנה את גולדשטיין לזהבי אתה פוגע במשהו מאד מהותי בשורשו של האדם וצאצאיו אחריו. והילדים שלנו פה, דור שלישי ורביעי בארץ, לא לשווא מנותקים כל כך משורשיהם היהודיים. אבל נראה שכאן היתה כוונה ליצור מאיתנו ישות ישראלית חדשה, שאיננה יהודית. הצליחו בזה. 

כשאדם משנה את דתו, הופך בודהיסטי או מוסלמי, משנים את שמו. ולא סתם. כי רוצים לשנות את מהותו. זה מה שאתה רוצה לעשות לעצמך עם אסטרולוגיה? 

מלבד זאת, בעיני יש בזה חוסר כבוד. אי אפשר לייהד ולעַברת את כל התורות החשובות שבעולם. יש המון תורות והמון חוכמה שהעולם חייב לנו, שאנחנו הבאנו, ולא סתם העולם כולו ממשיך להשתמש ב"אמן" ו"הללויה". אבל את האסטרולוגיה קיבלנו מאחרים. היא לא שלנו, חייבים להשלים עם זה. חייבים שתהיה בנו הצניעות לקבל את זה. שמות הכוכבים נטועים במיתולוגיה ובלטינית ולא בסיפורים עבריים. אז עברתנו את שמות המזלות ולשמש ולירח משמעויות נוספות שאינן אסטרולוגיות. היה טוב אילו היינו מסוגלים להניח לשאר הכוכבים, וכשאנחנו עוסקים באסטרולוגיה - להשתמש בשם האמיתי שניתן להם. ואפילו אם זה רק משום שהעיברות משנה ומעוות את מי שהם, מבלבל את משמעותם ומרחיק אותנו ממהותם המקורית.  

לא יודעת אם תקבל את זה או לא, אבל אני הייתי מעדיפה להמשיך להיקרא בשמי גם אילו גרתי בארץ אחרת. אתה לא?

Avatar
sphinx
Member
Members
20/4/19 - 20:29
חבר מאז: 31/3/14
תגובות בפורום: 298
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

מגי, הנושא הזה לא כל כך מהותי בעיני כי זה רק שם. אין לי שום בעיה לקרוא לגרמי השמים בשמם הלועזי או העברי. אבל אם כבר אנחנו מדברים על זה, אני חושב שיש כמה טיעונים מנוגדים. קודם כל, לכוכבים האלה יש שמות עבריים והם די עתיקים ומושרשים בשפה העברית (מלבד אורון ורהב שגם אני לא ממש משתמש בהם). אז מדוע להתשמש בהם באסטרונומיה אבל לא באסטרולוגיה? בנוסף לכך, יש גם אסטרולוגיה יהודית שאינה שונה מאוד מהאסטרולוגיה המערבית אלא מהווה תת קטגוריה שלה. האסטרולוגיה המערבית החלה בבבל, משם עברה ליוון, ולמרות זאת איננו משתמשים בשמות הבבליים של הכוכבים ואפילו לא בשמותיהם היווניים אלא בשמותיהם הרומיים. אם היינו מדברים כמו האסטרולוגים הראשונים שהחלו במסורת שאנו ממשיכיה, היינו קוראים לונוס עישתר וליופיטר מרדוך. אז יש מסורת יהודית די עתיקה של אסטרולוגיה והשמות האלה מושרשים בה והשתרשו בשפה. לראיה - אנחנו משתמשים בשמות העבריים של המזלות ולא בשמותיהם הלועזיים. כולם בפורום הזה אומרים מזל דלי לדוגמה. אף אחד פה לא אומר אקווריוס. אז למה המזלות כן והכוכבים לא? שוב, זה לא נושא מאוד עקרוני עבורי, אבל כבר למדתי שבענייני שפה לרוב יש יותר מתשובה נכונה אחת.

אגב, אנקדוטה - גם המילה העברית "מזל" היא לא עברית במקור אלא הגיעה מהאכדית - שפת הבבלים (והאשורים). באכדית "מזלתו" (במקור "מזזתו") מגיעה מהשורש השמי ז.ו.ז (גם אכדית היא שמית כמו העברית). אלא שבהיפוך משמעות משונה, באכדית משמעו של השורש ז.ו.ז הוא לעמוד. ומזזתו או מזלתו - משמעם עמדות קבועות בשמיים של הכוכבים שעומדים שם.

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
21/4/19 - 7:26
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

ספינקס  

כרגיל, אתה גדוש ומלא ידע מעניין ואתה יודע כמה אני מכבדת את דעתך בכל נושא. ואהבתי את העניין של "מזל".

אני לגמרי מסכימה שבאסטרונומיה כן ובאסטרולוגיה לא, פשוט משום שכמו שאמרתי, האסטרולוגיה שאנחנו קיבלנו איננה מבבל או מישראל או ממצרים אלא מהלטינים (אולי הם קיבלו את זה ממצרים וחבל שאין כתובים בנושא. הייתי שמחה לקרוא). ובעיקר משום שאנחנו מתעסקים כאן בחומר חי ומאד מורכב, שגם ככה קשה לעמוד על מלוא עומקו והיקפו.

בשבילי הכוכבים הם ישויות חיות שיש לעשות כל מאמץ להכירם. לא סתם להכיר.  ממש לדעת, לעומק ולרוחב ולגובה. אפשר לעשות זאת רק אם יודעים את מקורם ולא מלבישים עליהם עוד ספיחים שאין בהם. 

כשמישהו מספר לי שהשם שלו הוא אהוד שמיר ואחר כך אני מגלה שבעצם במקור שמו אהוד מחפוד, אני לומדת הרבה על מהותו המקורית העמוקה, דברים שלעולם לא הייתי יכולה להבין לגביו. מאדים זה לא מרס, ונפטון זה לא רהב ונגה בוודאי שלא תבטא את המורכבות של ונוס. ובטח ובטח שיופיטר זה לא צדק. אז אם השמות האחרים רק מרחיקים אותנו מהמהות המקורית של הכוכב או גונבים לנו חלקים ממנו, עם יופיטר כבר ממש מעוותים. צדק זה לחלוטין נושא של סאטורן. אז לך תסביר את זה לתלמיד שלמד והפנים את יופיטר כ"צדק" או את מרס כ"מאדים". יש הבדל בין אל המלחמה לבין סתם כוכב אדום, לא? (בדיוק כמו שפיקס זה לא קבוע, ומרבית האנשים לא מבינים מהו באמת מזל פיקס משום שהם למדו אותו כ'קבוע').

ככה זה תמיד. אנשים אוהבים לעוות ולמשוך את הדברים לכיוון הנוח להם, ושנינו יודעים כמה הרבה עיוותים יש באסטרולוגיה גם מבלי שנוסיף עליהם דרך שינוי השמות. 

אז זהו, סיימתי לנאום וגרמת לי הבוקר אושר רב כשאמרת שאתה מוכן להשתמש בשמות המקוריים, ולו רק כדי לעשות לי נחת. 

חג שמח t-happy

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
21/4/19 - 9:14
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

יעקב,

כל הכבוד על עצם ההתעמקות. 

אלא שהמושג "קוטביות" או "ניגודיות", העומד בשורש התיזה שהבאת, הוא מטעה ומערער אותה עוד בטרם התחלת. 

"שונה" אינו מושג מקביל למנוגד או קוטבי. באסטרולוגיה גם אין משתמשים במושגים אלה לגבי הכוכבים כי אם לגבי מזלות בלבד. 

אין כוכבים קוטביים. יש מזלות קוטביים.  

סאטורן אינו קוטבי ואינו מנוגד ליופיטר אלא כל אחד מביא דברים בדרכו.

פלוטו אינו קוטבי למרקורי ואינו קשור בו כלל. 

ונוס ומרס אמנם שולטים על מזלות קוטביים, אבל הם כשלעצמם אינם מנוגדים ואינם קוטביים זה לזה, אלא כל אחד מהם הוא מה שהוא.  

ומדוע המזלות כן והכוכבים לא?

כי הכוכבים הם ישויות נעות, משתנות, לפעמים הם ככה ולפעמים הם ככה. לעומת זאת המזלות נמצאים תמיד באותו מקום. 

תחשוב על הכוכבים כבני אדם. לפעמים אתה יכול להיות מול מישהו ומנוגד לו, ובפעם הבאה תהיה לצידו, ובפעם הבאה אולי לא תתייחס אליו בכלל. לעומת זאת בניין עומד תמיד מול הבניין שממולו, הוא לא ישנה ממקומו. 

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
12/5/19 - 6:49
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

אבל הבנת מדוע זה היה מוטעה?
 

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
13/5/19 - 22:53
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין

כמו שכתבתי לך, הנחת הבסיס היה מוטעית. אין כוכבים קוטביים, יש רק מזלות קוטביים. 

Avatar
מגי אדם
מאשר
Members

Moderators
15/5/19 - 9:41
חבר מאז: 10/10/10
תגובות בפורום: 10083
sp_UserOfflineSmall אוף-ליין
איזור הזמן של הפורום: Asia/Jerusalem

מקסימום משתמשים שהתחברו במקביל: 265

כרגע און-ליין:
15 אורחים

כרגע נמצאים בעמוד זה:
1 אורחים

המשתמשים המובחרים:

Morgan: 2488

ara33: 2285

יגאל: 1813

Lee: 1462

kafe: 1115

Sol: 936

סטטיסטיקות של המשתמש:

אורחים שכתבו: 174

מספר חברים: 89

מאשרים: 1

מנהלים: 1

סטטיסטיקות של הפורום:

קבוצות:1

פורומים:1

שרשורים:3556

תגובות:40547

המשתמשים שנרשמו לאחרונה:

bnmagsbyshalo, ealibbeeange, renterjavi, liron06, knickjeff, Tehilano

מאשרים:מגי אדם: 8175

מנהלים:אורי אדם: 33

    

Comments are closed.