מה בין מזל, בית, כוכב וזוית?

תורת האסטרולוגיה מורכבת מ-12 מזלות, הם המקור לכל. מן המזלות נובעת משמעות הבתים, הכוכבים, הזויות הראשיות. אלה הם כל הזמן אותם 12 ארכיטיפים המוגשים לנו כל פעם בצורה קצת שונה – מזל, בית, כוכב או זוית. כל אחד מהם מייצג את אותו ארכיטיפ, אך במרקם קצת שונה, בטקסטורה קצת שונה.

 
המזל קבוע במקומו אשר בזודיאק. כל מזל מורכב מקבוצת כוכבים מסויימת הנמצאת בשמיים, ממוקמת בתוך מה שנראה מכאן כמעגל ענק ומכונה 'זודיאק' (גלגל החיות).

לכל מזל יש יחסים מסויימים עם המזלות האחרים. יחסים אלה משפיעים על אופיו ומעצבים אותו. מזל מכיל הכל, רשימה ארוכה של תכונות, תפקידים, רעיונות, מקומות, חיות, כלים. מזל דומה לארץ גדולה ורחבה, ארץ שיש בה הכל מכל והיא נותנת את דמותה בתושביה ומעצבת את תכונתם.

 

הבית הוא תחום חיים מוגדר, תחום הנגזר מן המזל לו שייך הבית. הבתים משקפים 12 תחומי חיים שכולנו כאחד חייבים להתמודד איתם. פרנסה, משפחה, אהבה, זוגיות, הגשמה, לימודים, בריאות, ילדים, יצירה, אמונה – תחומי חיים שונים שכל אחד ואחת מאיתנו עובדים איתם באופן כזה או אחר. בית ניתן לדמות למקום עבודה, מקום המגדיר מראש תפקידים מסויימים שיש למלא.

בכרך הראשון של הספר, "גלגל המזלות", פורט על המזלות, מקורם והשפעתם, ועל הבתים הנגזרים מהם. כיצד בכלל נוצרים הבתים, וכיצד לפרש אותם בתוך מפה. עתה אנו פונים אל הכוכבים.

 

הכוכבים  כמו יצוקים מן המזלות. כוכב מכיל בדחיסות ובתמציתיות תכונות של מזל מסויים (ולעיתים גם משהו מתכונותיו של מזל נוסף). תכונות ורעיונות אלה הוא נושא עימו לכל מקום בו יימצא במפה. השמש, למשל, משקפת את תמצית אריה, וֶנוס את מאזניים, אוראנוס מבטא את דלי, וכך כולם. הכוכב מייצג את המזל שלו ומנסה למלא את שליחותו המקורית בכל תנאי ובכל סביבה אליהם יגיע במפה.

את הכוכב ניתן לדמות ליֵשות חיה, ישות שיש לה התכונות הראשונות שלה, הזהות המקורית שלה – אך עליה להתאים עצמה ולהסתגל לסביבה בה תימצא. ישות זו, כוכב זה, נע, נאבק, מתפתח משנה ומשתנה – לפי המקום והתנאים בהם הוא ממוקם במפה. הכוכב גם מושפע וגם משפיע.

 

הזויות מהוות נושא עצום לו מוקדש הכרך השלישי של "לומדים אסטרולוגיה". הזויות הן מורכבות ביותר לניתוח. מדברות על היחסים ההדדיים הנוצרים במפה בין הכוכבים לבין עצמם. בניתוח זוית יש לקחת בחשבון מי הוא כל כוכב לעצמו, כיצד ישפיע/יושפע מן הכוכב השני, ומהי הזוית עצמה המחברת ביניהם. מהו הערוץ דרכו זורמת האנרגיה המשותפת של שני הכוכבים השותפים בזוית.

7 הזויות הראשיות שואבות את משמעותן גם כן מן המזלות. כל זוית ראשית מקבלת את האיפיון המיוחד לה מתוך שייכותה לשני מזלות מסויימים שבגלגל. לעומת זאת המשמעות של 15 הזויות המשניות נובעת מחלוקות שונות של הגלגל ומתוך מיקומן בין הזויות הראשיות.

 

באופן ציורי נוכל לדמות מזל, בית, כוכב וזוית   

                            למדינה, שגרירות, שגריר – ויחסי השגריר

 

שגריר ישראל, למשל, מייצג את ישראל בכל מקום בו יהיה והוא מחוייב לדאוג לעניניה בדרך הטובה ביותר שיוכל. השגריר הוא דמותה של ישראל עבור האנשים בארצות אליהן הוא מגיע. ואף שעל כורחו הוא מושפע מהמדינה אליה נשלח, משפתה ותרבותה ומתאים עצמו אליה – עניינו הוא המדינה ששלחה אותו לאותו המקום.

כך בדיוק הוא הכוכב. בכל מקום בו יימצא במפה, הוא מנסה קודם כל למלא את שליחות המזל והבית המקוריים שלו – ובאותה עת הוא גם מתאים עצמו למזל בו הוא יושב ומקרין אותו דרך עצמו.

ולגבי הבית: כמו שאותו שגריר בא ומעצב על פי אופיו את השגרירות אותה הוא מנהל – כך הכוכב בא ומעצב את אופי הבית בו הוא נמצא. תחום החיים של אותו בית יקבל בצורה מוחלטת את השפעתו של הכוכב היושב בו. ירח היושב בבית 3, נניח, יהפוך את אופי החשיבה לסרטני-רגשי-אסוציאטיבי. אוראנוס בבית 3 יהפוך את אופי החשיבה למבריק או גאוני, ואילו פלוטו בבית 3 יהפוך את אופי החשיבה לחודר, מעמיק ורב-חקר.

באנלוגיה הזו שהבאתי – המולדת היא המזל. השגרירות היא הבית. השגריר הוא הכוכב. היחסים אותם יוצר השגריר הישראלי עם שגרירים ממדינות אחרות – אלו הן הזויות.

 

הנה כך מוגשים לנו אותם 12 ארכיטיפים, אותם 12 צבעי יסוד, בארבע טקסטורות שונות – מזל, בית כוכב או זוית. השילובים המשתנים ביניהם יוצרים מִגוון אינסופי של דרכי ביטוי וצורה, ואין שתיים זהות.

 

(לומדים אסטרולוגיה הכוכבים פרק 1, עמ' 16-18)

כתיבת תגובה